Czy można ufać kalkulatorom kredytów hipotecznych?

20 maja 2017

Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób dla młodych rodzin na spełnienie marzeń o nowym mieszkaniu. Oferta takich kredytów w bankach jest bardzo zróżnicowana. W wyborze najlepszej propozycji mogą pomóc kredytobiorcom kalkulatory kredytów hipotecznych, jakie łatwo znaleźć w Internecie. Czy można jednak im do końca ufać? 

Większość osób myślących poważnie o zaciągnięciu kredytu hipotecznego najpierw szuka informacji o ofertach banków w Internecie. Dzięki dostępnym w sieci kalkulatorom kredytowym, np. Comperia.pl, mamy możliwość sprawdzenia wysokość rat w wybranym okresie spłaty zobowiązania.

Do czego służy kalkulator kredytowy?

Często kalkulatory kredytowe są dostępne na stronach internetowych różnych banków, by w ten sposób pomóc kredytobiorcy wybrać właściwą ofertę. Wprowadzamy tam dane, jak kwota kredytu, ustalamy okres spłaty zadłużenia, a kalkulator wylicza nam wysokość raty miesięcznej.

Skuteczność kalkulatorów

Niewątpliwie internetowe kalkulatory kredytowe mogą być pomocne przy wyliczeniu raty miesięcznej. Jednak cała procedura udzielania kredytu hipotecznego jest bardziej skomplikowana. Może się więc okazać, że po złożeniu wniosku w banku, dostaniemy całkiem inne warunki kredytu, niż te, których się spodziewaliśmy.

Kalkulator kredytowy nie uwzględnia wielu aspektów, jak np. weryfikacja historii kredytowej wnioskodawcy w BIK-u. Pokazywane są tylko standardowe, modelowe propozycje prowizji, oprocentowania oraz ubezpieczenia, które w rzeczywistości mogą nie być dostępne dla każdego klienta.

Najważniejszą kwestią braną pod uwagę przez bank przy udzielaniu kredytu hipotetycznego jest zdolność kredytowa osoby ubiegającej się o pożyczkę. Dlatego, pomimo wyliczeń w kalkulatorze i wysokich dochodów kredytobiorcy, może się okazać, że np. kwota kredytu proponowana przez bank jest niższa albo okres spłaty będzie dłuższy niż przewidywaliśmy. Pamiętajmy, że weryfikując zdolność kredytową, bank weźmie pod uwagę nie tylko nasze zarobki, ale także wiele innych parametrów, np. wiek czy stałe wydatki i inne zobowiązania. Kalkulator nie weźmie również pod uwagę ewentualnego dodatkowego zabezpieczenia pożyczki, jakie może zaproponować kredytobiorca, co również wpływa na warunki i decyzję kredytową banku.

Kalkulatory kredytowe mogą być pomocne jako wstępna analiza ofert różnych instytucji finansowych. Za ich pomocą możemy sprawdzić, czy w ogóle stać nas na taki kredyt.

Gdy już zdecydujemy się na konkretny bank, najlepiej wybrać się do niego osobiście, by dokładniej poznać warunki i porozmawiać z doradcą, który zweryfikuje nasze możliwości kredytowe i pomoże przy wyborze najlepszego wariantu pożyczkowego.